Sahibinden.com Ekim 2012 ziyaretçi teknoloji istatistikleri

Ekim ayı istatistikleriyle tekrar beraberiz.

Tarayıcı kullanım istatistiklerinde yaz başında yaşanan hareketlenmeden sonra tekrar istikrarlı yönelim devam ediyor. Lider Chrome‘un yükselişine devam ederek ortalama** %44,41** kullanım oranına ulaştığı ekim ayında, Internet Explorer da düşüşüne devam ederek %37,65‘e geriledi. Firefox’un durmayan kan kaybı bu ay da devam etti ve %11,40‘a geriledi. Safari’nin yazdan itibaren yükselişi ise dikkat çekici. Safari ekim ayı ortalamasında %3,27‘lik kullanım oranına yükseldi. Opera ise %0,69‘luk kullanım oranıyla ekim ayını sonlandırdı.

Ekim ayının en önemli gelişmelerinden birinin ayın sonuna doğru Internet Explorer 10′un, Windows 8 ile birlikte kullanıma sunulması oldu. Henüz istatistiklere girebilecek kadar Windows 8 ve Internet Explorer 10 kullanıcısı olmamasına rağmen, 1 yıldan fazla zamandır %1′lik kullanım oranının altında olan ve sitemizde de destek vermediğimiz Internet Explorer 6′yı artık raporlarımızdan çıkarmanın vaktinin geldiğine inanıyoruz.

IE 9‘un birkaç aydır yaklaşık aynı sevilerde devam eden kullanım oranı bu ay da devam etti ve %17,10‘luk kullanım oranında kaldı. Takipçisi IE 8 de neredeyse aynı oranla, %17,01 ile ekim ayını kapattı. Önyüz geliştiricilerinin IE 6′dan sonra, piyasadan çekilmesini heyecanla beklediği IE 7 ise, aylardır çok küçük düşüşlerle kullanıcı kitlesini koruyarak %3,20‘lik kullanım oranında kaldı.

İşletim sistemlerinde kullanıcıların mobil ortamları tercih etmesinin ve mobil ortamlarda Windows’un yok denecek kadar az bir kitleye sahip olmasının bir sonucu olarak olarak, Windows kullanım oranı düşmeye devam ediyor. Windows‘un** %93,41‘lik kullanım oranına sahip olduğu Ekim ayında, **MacOs %1,21, Linux ise %0,23‘te kaldı.

Windows 8‘in hayata merhaba dediği ekim ayında henüz yeni Windows sürümünün etkisini göremedik. Windows 7‘nin kullanım oranı artmaya devam ederek %54,68‘e yükselirken, Windows Vista da %3,83‘e geriledi. Windowx XP‘nin kullanım oranı ise %34,49.

Ekran çözünürlüklerinde çok küçük hareketlenmeler dışında kayda değer bir değişim olmadı. 1366×768 çözünürlüğe sahip bilgisayarlar sahibinden.com ziyaretçilerinin %24,92‘lik bölümünü oluşturuyor.

Mobil ziyaretçilerin oranı artmaya devam ediyor. Ekim ayı boyunca sahibinden.com’u ziyaret edenlerin %4,55‘i mobil cihazlardan geldiler. Mobil işletim sistemlerinde ise Android yükselişini sürdürürken, diğer mobil işletim sistemlerinin kullanım oranları düşmeye devam etti. Lider mobil işletim sistemi iOS %50,82‘lik kullanım oranına sahipken, takipçisi Android işletim sistemi %38,62‘ye yükseldi. Symbian OS %7,54, Blackberry %1,63, Windows ise %0,15 kullanım oranlarında kaldı.

Kasım ayı verilerinde görüşmek üzere.

Not: Veriler Google Analytics’den alınmaktadır. Ayrıntılı halini Google Docs dokümanımızda görebilirsiniz. Mobil platform istatistikleri sadece mobil tarayıcılardan gelen ziyaretçileri kapsamaktadır. Mobil uygulamalar dahil değildir.